Vintage

Something Different for Joomla

 

 

 

Opravy, servis a ladění


Servis a ladění

Bez pravidelné údržby bude i ten nejlepší klavír pouze průměrným nástrojem! Proto je dobré nástroj pravidelně čistit, ladit a seřizovat.

Ladění nástroje by se mělo provádět pravidelně a to jednou za rok. Rozladěným nástrojem si kazíte sluch.

Seřízení mechaniky je dobré provádět přibližně jednou za 2 až 3 roky. Nástroj často používaný by měl být seřízen každý rok. Neseřízenou mechanikou si kazíte techniku hry - hráč si zvykne a přizpůsobí techniku hry mechanice.

Životnost nástroje je nejvíc ovlivněna tím, jak o něj majitel pečuje a v jakých podmínkách je umístěn. Za ideálních podmínek Vám nástroj může sloužit i několik generací.

Četnost užívání a kvalita údržby, které se nástroji dostává, spolu s klimatickými podmínkami přispívá nejen k tomu, jak dlouho piano vydrží, ale i jak dobře bude hrát. 

 

 
Opravy klavírů

 

Provádíme veškeré opravy klavírů a pianin. Drobné opravy provádíme přímo u zákazníka, větší opravy provádíme ve své dílně. V tomto případě nástroj odborně odvezeme a po opravě zase dovezeme zpět.

Nejčastěji prováděné úkony:

  • Drobné i kompletní opravy všech typů mechanik (pianinové, vídeňské, anglické, s horním dusítkem), výměny kladívek, dusítek.
  • Opravy rezonančních desek. Používáme technologii, která zamezí opětovnému prasknutí desky i v případě, klesnutí vlhkosti pod hranici 30%.
  • Výměny ladících kolíků
  • Výměny strun
  • Výměny a renovace klávesového obložení

Typy oprav:

Nutná oprava:
nástroj musí držet ladění a mít funkční mechaniku (nejlevnější verze)

Střední oprava:
všechny části nástroje, mající vliv na jeho zvuk a funkci, jsou opraveny, nebo vyměněny. (rezonanční deska, ladící kolíky, struny, mechanika)

Kompletní oprava:
vše jako u střední opravy + výměna, nebo renovace klávesového obložení oprava, moření, lakování, skříně, eventuelně kompletní předýhování nástroje, leštění a lakování všech mosazných částí (panty, zámky, pedály, svícny)...Celý nástroj se uvede do stavu, jako by vyjel z továrny. Všechny nástroje které prodáváme jsou seřízené a  naladěné. Samozřejmostí je dovoz i odvoz nástroje.

 

 Před opravou
 Po opravě

 
 
Umístění a údržba nástroje
Klavír (křídlo i pianino) potřebuje určitou péči. Životnost klavíru je z velké části závislá na tom, jak se s nástrojem zachází a v jakém stavu se udržuje. Nástroj má být umístěn v suché místnosti, blízko vnitřní stěny, co nejdále od zdrojů tepla (topení, krby.), není vhodné ani podlahové vytápění. Je dobré nástroj umístit dál od okna, zvláště pokud je orientováno na slunnou stranu (dýha a lak bledne, nástroj vysychá). Průvan nástroji škodí. (rychlé výkyvy teploty a vlhkosti).
Udržujte v místnosti stálou teplotu a vlhkost (ideální teplota je 18-21 °C a vlhkost 45-60 %RH. Vlhkost vzduchu nikdy!!! nenechte klesnout pod 40%, může to mít za následek popraskání rezonanční desky. Uvolňují se šrouby a jednotlivé dílky v mechanice, což má za následek její nepravidelné opotřebení a špatnou funkčnost. Vlhkost vzduchu nikdy!!! nenechte vzrůst nad 65%. Vlhkem trpí mechanismus, který se zastavuje, mohou zrezavět struny, ladící kolíky a ostatní kovové části nástroje , resonanční deska ztrácí pružnost, tedy vlhko působí nepříznivě na celý klavír.
Nikdy na nástroj nestavte květináče, vázy, sklenice s nápoji apod., protože rozlitá voda zanechá na laku skvrny a může způsobit i odchlípnutí dýhy! Pianina stavíme 8-10 cm od zdi, aby se zvuk mohl plně rozvinout. Nástroje stavíme do roviny tak, aby všechna kolečka pevně dosedla na podlahu; není-li tomu tak, stává se, že příklop přesně nezavírá a trpí tím i celá konstrukce. Udržujte nástroj v čistotě, jakákoliv nečistota klavíru škodí. Proti molům lze chránit nástroj různými prostředky; které se zavěsí na vhodná místa, kde to nepřekáží pohybu mechanismu nebo netlumí chvění strun. Nejlépe na vnitřní ploše bočnic pianina nebo křídla. Nám se osvědčili přípravky RAID od firmy Johnsons and Johnsons, které najdete v každé drogerii.
 


Joomla SEF URLs by Artio
Joomla Templates by JoomlaShack